História
Prví osadníci pravdepodobne prišli do Írska zo severnej Británie už pred 9 000 rokmi cez rieku Bann a pravdepodobne sa usadili v oblastiach Mountsandel, Coleraine, v okrese Londonderry. Títo odvážni cestovatelia sa tu čoskoro usadili a Írsko sa im zapáčilo aj vďaka svojmu spirituálnemu náboju – vďaka nemu sa Írsko zapáči aj vám.Neolitickí farmári prežívali v Írsku rozmach, ktorý trval až do roku 2000 p. n. l., keď začala doba bronzová. Prví Kelti s ich zvláštnou kultúrou začali do Írska prichádzať okolo roku 500 p. n. l. a tým začala pravá írska historická odysea.
Po príchode kresťanov do Írska sa začala celková premena krajiny. Každý okres sa v súčasnosti môže pýšiť ruinami historických kláštorov – zlatá doba prvých kresťanských osadníkov Írska je stále prítomná v ostatkoch mohutného kláštora sv. Kevina v Glendalough alebo pozdĺž širokého brehu rieky Shannon v Clonmacnoise. Nájdeme ju však aj na mnohých iných miestach Írska.
Starobylé úzke uličky vo Waterforde kopírujú mapu, ktorá vznikla vďaka severanom asi pred tisíc rokmi, pričom Dublin sa stal domovom Vikingov o mnoho rokov skôr ako Oslo alebo Štokholm. Neskorší príchod Normanov zmenil charakter írskej krajiny. Dnes neprejdete väčšiu vzdialenosť bez toho, aby ste neuvideli nejaký zámok. Od Rock of Cashel v okrese Tipperary s rozprávkovými streleckými vežami a cimburím, cez zrúcaninu romantického hradu Kildownet, až po ostrovnú pevnosť Achill, ktorá patrila obávanej kráľovnej pirátov Grace O´Malley alebo hrad Narrow Water v okrese Down, ktorý stráži susedný malý ostrov Carlingford Lough.
Heroické aj búrlivé udalosti zanechali svoje stopy na každom kroku. Írsko je krajina, o ktorej sa hovorí, že „každá hora má svojho hrdinu a každé močarisko svoje kosti“, a všetko dokopy robí túto krajinu takou, aká je dnes.
Jej hory a údolia zažili farmárov z doby neolitu, ktorí obrábali pôdu, a utečencov, ktorí sa skrývali v hustých lesoch; jej rozsiahle pláne boli svedkami krutých stretov armád, ktoré pochodovali na smrteľný boj na ostrove. Jej ostrovy, ako napr. Skelligs a Blaskets pri pobreží Kerry, boli útočiskom mníchov, ktorí v čase rozkvetu kresťanstva v Európe zmenili Írsko na krajinu svätcov a učencov. V ľudovom a dopravnom múzeu Severného Írska neďaleko Belfastu a v parku Bunratty Folk sa môžete dozvedieť niečo o živote v Írsku počas minulých storočí. Ak sa chcete dozvedieť niečo o írsko-americkom priateľstve, potom vám doporučujeme navštíviť park Ulster American Folk Park neďaleko Omaghu.
Kultúra, hudba a ľudia boli po celé stáročia „tvarovaní“ búrlivými udalosťami. Aj napriek tomu bolo posledných niekoľko desaťročí k tejto krásnej krajine veľmi láskavých a dnes toto pokojné a mierumilovné miesto, ktoré vás pozýva na návštevu so skutočným zmyslom pre minulosť bohatú na dramatické udalosti, hrdo kráča smerom k jasnej budúcnosti.